Vlasec na sumce? No a proč ne?

Vlasec na sumce? No a proč ne?

Sumec je naše největší a nejsilnější ryba, a proto, pokud se vybereme na tohoto dravce, třeba věnovat i výběru vlasce velkou pozornost. Jaké silony vybrat na sumce? Jaké šňůry? Je na sumce lepší vlasec nebo šňůra?

Nepodceňujte výbavu na lov sumců

Pokud se vybereme na nejsilnějšího predátora našich vod, už dopředu musíme vědět, co vlastně chceme. Mnoho rybářů by nejraději lovilo kapra a sumce na jeden prut s představou, že pokud nezabere sumec, tak zabere kapr. Je to technicky možné, ale za výsledek si pak odpovídá nezodpovědný rybář. Takže, pokud se vybereme na sumce, používejme i výbavu na sumce a nesnažme se uklidnit myšlenkou, že velká ryba nám i tak nezabere. Velká ryba přijde právě tehdy, když ji nejméně čekáte, někdy jen jednou za život a vy ji ztratíte svou nezodpovědností - díky takzvané univerzální výbavě.

Někdo možná bude namítat, že i 60 kg sumce byly uloveny kapraři na vlasec 0,35. Ano, je to pravda, a pravda je i to, že mnoho rybářů skončilo se zlomenými pruty, shořeními navijáky a bez úlovku. Jen o tom se nějak nepíše. Sumec nad 2 m délky se na kaprařských výbavě dá vytáhnout pouze v případě, že se nechá zdolat. Jsou jednoduše případy, že ryba nebojuje, ale pokud zapne všechny síly, tak vás bude vláčet po vodě na člunu a zavede vás, kam bude chtít. Důvěrně zná terén a překážky a právě tam skončí. Na velkých rybnících s rovným dnem bez překážek se sumec zdolat dá za předpokladu, že máte dostatek prostoru na boj s ním a jezero je prázdné. Pokud se na něm ale nacházejí jiní rybáři, tak jejich vlasce budou smotané a o úlovek s velkou pravděpodobností přijdete. Moje rada zní - pokud se vyberete na sumce - lovte sumce a lovte ho na nářadí, které tomu odpovídá.
 

Předpokladem úspěšného lovu sumce je kvalitní sumčiarska výbava
Předpokladem úspěšného lovu sumce je kvalitní sumcová výbava

 

Dilema: Použít vlasec nebo šňůru?

Zaměřme se nyní na často kladenou otázku, zda je lepší pro lov sumců vlasec nebo šňůra. Obě mají svá pro a proti.
 

I vás máta otázka, zda zvolit na lov sumce šňůru nebo silon?

I vás mate otázka, zda zvolit na lov sumce šňůru nebo silon?

 

Jaký vlasec vybrat na sumce?

Určitě by měl být s průměrem alespoň 0,50 mm a více. Dále se při výběru vlasce musíme upřít i na to, jakým způsobem chceme lovit. Pokud lovíme na krátké vzdálenosti- do 20 metrů, zvolme si vlasec hrubší a hlavně tvrdý. Tvrdý z toho důvodu, že má nižší procento roztažnosti. Sumec má tvrdou tlamu a zásek musí být razantní tak, aby se háček dokázal spolehlivě zapíchnout. To s měkkým vlascem na vzdálenost 50 m není možné. Pokud ryba nenasaje nástrahu do žaludku, tak do kartáče se háček prostě nezapichne.

Dělali jsme malý test, při kterém jsme použili sumcový prut, vlasec 0,60 a na jeho konci bylo uvázané olovo 90 g. Chytil jsem olovo do dvou prstů a kamoš asi ze vzdálenosti 50 m zasekl, jako když zasekává sumce. Olovo mi z prstů ani nevytrhl, a to díky vlasce, který se natáhl.

Proto, pokud se rozhodnete pro lov sumců na trhačky a chcete použít vlasec, volte co nejtvrdší. Měkčí vlasec se hodí při lovu na tyčovou bójku. Tehdy totiž rybu nezasekávají a ona se zasekne sama tím, že spolkne nástrahu. Měkký vlasec se dá použít i při lovu na žížaly způsobem na těžce a na kratší vzdálenosti, tvrdý byste měli problém pod vodou napnout.


Jak to tedy uzavřít?

 • Pokud lovíte sumce způsobem trhačky, použijte co nejtlustší a nejtvrdší vlasec do vzdálenosti maximálně - s přimhouřením všech očí - 50 m.
 • Pokud lovíte na činku, použít můžete použít i vlasec měkčí a vzdálenost není podstatná.
 • Pokud lovíte na těžko, podvodný plovák a těsně pod břehem použijte raději vlasec měkčí.

 

 

Jakou šňůru vybrat na sumce?


To je další, často kladena otázka, kterou si probereme podrobně.

Šňůra na sumce by měla mít nosnost alespoň 40 kg. Někdo vybírá extrémy a použijte šňůru na 100 kg. Ono je pravda, že je to jistější, ale na druhé straně tato šňůra má i větší průměr a je těžší. Při lovu na trhačky na 200 m ji ani nedokážete zvednout z vody. V tom případě je nutné použít silný trhací vlasec. Ryba nikdy nevyvine takovou sílu, jako sama váží. Náš prut tlumí výpady, naše brzda dělá své, a proto se nebojte použít tenčí šňůry.
 
Více než nosnost šňůry by vás mělo zajímat, z kolika vláken je vytvořena. Čím více vláken, tím lepší šňůra. Stejně je důležitá povrchová úprava šňůry. Šňůra by neměla nasávat vodu, protože se stává těžkou, proto je důležité si při koupi prověřit její povrch. Dnes se vyrábějí šňůry s kvalitní povrchovou úpravou, dokonce se klade důraz i na jejich hlučnost.

 

Pletená šnúra Carat12 od Climax
Pletená šňůra Carat12 od Climax
Šnúra na lov sumca
Šňůra na lov sumceJak to tedy shrnout, jakou kmenovou šňůru na sumce vybrat?

 • Šňůru s nosností 40 - 90 kg
 • Raději tenčí a pevnější / i když dražší /
 • Šňůru s kvalitní povrchovou úpravou
 • Šňůru, která je spletená z co nejvíce vláken


Nevýhody šňůry

 • Klade během lovu na těžko pod vodou odpor, oblouky a pod.
 • Je hlučná, ve větru píská
 • Zachycuje mnoho nečistot
 • Nástrahová ryba často zamotá montáž
 • Proti zamotání montáže nástrahovou rybou se koncové montáže zhotovují tak, že šňůru protáhneme bužírkou


Kombinace vlasec a šňůra

V posledním období přišli rybáři se zajímavou myšlenkou. Při lovu na trhačky používají kmenovou šňůru na jejíž konec navážou vlasec s hrubým průměrem. Pod vodou se tak nachází jen vlasec, co dělá naši montáž pro ryby důvěryhodnejší a dosáhneme více záběrů. Přesně naopak jako při lovu kapra, když na konec udice vážeme šokovou šňůru.


 


Rozhodnete se při lovu sumce pro vlasec nebo šňůru?
Silon na sumce od Climax
Silon na sumce od Climax


Závěr

Samozřejmě, je jen na vás, zda si vyberete vlasec nebo šňůru. Je na vás, jaký vlasec na sumce použijete. Jak říká stará moudrost: "Každý si je vlastním strůjcem štěstí".

Vlasce/silony a pletenky na sumce

Napsat komentář

*
**Nezveřejněno
*Adresa URL webových stránek http://
*