Pijavice - nejlepší nástraha na sumce

Pijavice - nejlepší nástraha na sumce

Přijímáme objednávky na PIJAVICE - Nejlepší nástraha na sumce (závoz každé úterý) Volejte Tel.: 549 247 580

Král hlubin - sumec, nelítostný predátor a náš největší dravec je známý tím, že se při svých toulkách zmocní všeho masitého, co ve vodě najde. A kdyby jen to, faktem bylo, je a pravděpodobně i zůstane to, že značné množství sumců se ulovilo na kukuřici, polystyren pufu a kdeco jiné.Vysvětlit se to dá velmi jednoduše. Při lovu na zmíněné nástrahy používáme v drtivé většině krmítko, při kterém se soustřeďují bílé ryby. Sumec při útoku na ně snažíc se je nasát do tlamy nechtěně nasaje právě nabízenou nástrahu, která je ve vodě nadlehčována. Jiná varianta se rýsuje v tom, že při napadení bílé ryby se tyto rozprchnou a vlna způsobená predátorem pohne nástrahu, kterou tento pokládá za kořist a následně se jí zmocní. Tyto domněnky nejsou potvrzeny a pokud technika a podvodní kamery nepomohou, asi zůstane dlouho tabu.

Přibližme si ale jiné nástrahy, které jsou pro sumce přirozené. Ale i jejich přijímání je podmíněno řadou faktorů, jako jsou v první řadě neovlivnitelné vrtochy fouska, roční období, teplota vody apod.
 

Peter Martiš je vášnivý sumčiar. Lovu sumca sa už venuje desiatky rokov.
Peter Martiš je vášnivý sumčiar. S lovem krále hlubin má dlouholeté zkušenosti.
Aké sumčie nástrahy poznáte?
Sumec je jednou z nejatraktivnějších úlovků každého rybáře.


Lov sumce na červi

Ako nastražiť červy - dážďovku na lov sumca
Nastražení červů

Možná v minulosti nejlepší a nejuznávanější nástraha. Platí to i dnes. Jejich použití doporučuji hned na začátku sezóny. Dnes v době moderních systémů, jako jsou trhačky a lov z člunu zapadají do pozadí, a to je chyba. Proč? Vysvětlení je jednoduché. Sumec po probuzení se z tzv. zimního spánku má trávicí aparát stažen a nerad přijímá velké sousta. Proto nabídnutý chomáč žížal neodmítne a velmi rád si na něm pochutná.

Také mám takovou zkušenost i z podzimních měsíců, kdy na šest prutů nastražených na rybku zůstalo němých. Vedle chytal rybář, který nastražil právě žížaly. Samozřejmě podcenil sílu sumce spoléhajíce se na to, že se mu velké ryby vyhýbají a nahodil si na obyčejnou kaprovou udici se silonem o tloušťce 0,35 mm. Jaký byl výsledek? Vymotání silonu po záběru a prásk! Bylo po udici i rybě.

Dalším velmi dobrým obdobím pro lov na tuto nástrahu je počasí po bouři a přívalovém dešti. Zde můžeme čekat záběry i těsně u břehu, protože sumec se zde potuluje a hledá, co přinesla z břehu voda. Kromě červů zde nachází také jiný hmyz, měkkýši a drobné obratlovce.

Žížaly a jiné červi doporučuji použít i při tzv. sumčích vrtech. To je situace, kdy na úseku řeky dlouhém sto metrů se nachází velké množství bójek s trhacími systémy. Ty, jak víme, mají kotvící lana a používáme k lovu velké plováky. Toto mohou být rušivé faktory pro krále našich vod.

Je to zase jen moje osobní domněnka, ale stalo se mi, že na vodě, která byla doslova přehuštěná bójkami, jsme při velké sumce aktivitě neměli ani záběr. Naopak záběr přišel na udici vyvezenou daleko od našich trhacích systémů a na těžko.

Proto se nebojte použít žížaly, když vám lov na rybku nepřináší úspěch. Možná budete mile překvapen.

Hlavně, když před háček umístíte podvodný plovák, třeba i z korkové zátky. Sumec si nepotrpí na krásu a dosáhnete to, že vám žížaly nebudou "ožírat" bílé ryby. Jen takto si uchováme tuto skvělou nástrahu, která jinak používáním nástrahových ryb upadá do pozadí.

 

Úlovok sumca na červy - dážďovky
Úlovek sumca na žížalyLov sumce na pijavice

Mají podobné využití jako žížaly, ale mají před nimi výhodu v tom, že je neatakují natolik malé ryby. Zatímco žížaly ryby snadno oberou z háčku, s pijavicemi to mají těžší. Další výhodou je to, že pijavice dokáže bez problémů pracovat na háčku dlouhé hodiny, dokonce i dny. Pokud nemáte záběr, odepněte montáž s pijavicemi a dejte ji do vody. O týden je můžete použít znovu, budou živé.

Při použití pijavic si třeba dát pozor na to, abyste nastražili správny druh a ne chráněného živočicha. Pijavice - nadáje už dostanete běžně koupit v obchodech s rybářskými potřebami.
 

Peter Martiš, tvár známa z rybárskych televíznych relácií, sa špecializuje na lov sumca.
Peter Martiš je tváří rybářských TV pořadů.
Nadáje - pijavice sú jednou z najobľúbenejších nástrah na lov sumca.
Nastražené pijavice (nadáje)


Lov sumce na krtonožku

Medvedík je často nazývaný aj šťúrom alebou krtonôžkou.
Medvídka se nemusíte bát. Neublíží vám.

Další super nástrahou na lov sumce je krtonožka, často nazývaná na Slovensku také štúr či medvídek. Je to brouk značné velikosti vyskytující se převážně v hnoji, ale najdeme ho často iv hliněných březích různých kanálů. Jeho přítomnost prozrazují díry do břehu o průměru asi 1 cm. Zde se dá sice pracně, ale celkem úspěšně vykopat.

Někteří se bojí tohoto tvora chytit do rukou pro jeho vzhled a velké klepeta. Nebojte se, je zcela neškodný a klepeta používá pouze na rýpání v zemi. Pro nás je absolutně bezpečný, ale zato na háčku dokáže dělat hotové divy.

S touto nástrahou jsem začínal svou sumčiarsku kariéru ještě jako chlapec na odstavných ramenech Nitry a mohu říci, že 10 záběrů za večer nebylo žádnou zvláštností.

Medvídek má svůj charakteristický pach, který sumce dráždí. Můžeme jej použít celoročně a doporučuji ho hlavně mladším nadšencům a začátečníkům, nakolik ho přijímají povětšinou sumci do metra. Samozřejmě, to není pravidlo, mluvím ze zkušenosti.

Také je oblíbeným soustem pro kapra, parmy, jelce a candáta. Pokud se tomuto chceme vyhnout umístíme i zde podvodný plovák. V začátcích jsem na háček před medvídka dával kostku polystyrenu.


Obratlovci

Sumec si velmi rád pochutná i na menších obratlovcích a ptácích. Byl jsem svědkem toho, jak se ulovil na myš, kachnu a pod. Já osobně toto ale nepraktikují, protože napnout na hák živou kačenku se mi zdá nehumánní, i když je to jinak úspěšná nástraha. Také lov na mrtvé mláďata holubů, který by jinak byl hlavně v blízkosti ostrovů, kde hnízdí ptáci a vypadávají z hnízd do vody, velmi účinným, nepraktikujem už ze zmíněného důvodu.

Můj osobní názor je, že se jedná o náhodu, i když o velmi častou náhodu.


Lov sumce na vnitřnosti

Zaznamenali se úlovky i na tyto nástrahy. Hlavně na proužky nakrájená játra, ledviny a plíce jsou velmi atraktivní. Smola je v tom, že jejich účinnost se snižuje vyplavováním krve do vody a často je třeba je měnit. Rovněž je třeba játry vnadit. Jak? Jednoduše. V kbelíku namočte chléb a rozdrťte jej jako při přípravě Krmítková směsi. Do toho šrot a umletou játra, krev, vnitřnosti. Uděláme koule a vnady. Přiláká to téměř všechny druhy ryb a takové vnadění se dá využít i při lovu na sumce boilies, které sem přidáváme.

V této části je třeba zmínit i další nástrahu, a to jsou střeva z drůbeže. Funguje také celoročně a hlavně v jarních měsících.


Lov sumce na olihně a ostatní mořští živočichové

Během lovu sumce lze použít i mořské živočichy, jako jsou olihně, krevety, chobotnice a pod. Sumec rád atakuje v našich vodách raci, a proto jsou mořští živočichové také úspěšnou nástrahou. Používají se však jen jako východisko z nouze, když nejsou dostupné běžné nástrahy.
 

Vyskúšali ste už lov sumca na morské živočíchy?
Nastražená kreveta
Peter Martiš je moderátorom rybárskych relácií.
Peter Martiš

 

O ostatních atraktivních nástrahách, jako jsou raci, žáby, korýtka a pod. se nebudeme zmiňovat, protože lov na ně zákon nepovoluje. Příště si řekneme něco o nástrahový rybky. Ani zde vždy nefunguje totéž.

Autor: Peter Martiš

Tags: pijavice

1Komentář/e

  • Avatar
   Václav
   čec 28, 2020

   Dobrý den, mam dotaz zasilate pijavice.dekuji za odpoved

Napsat komentář

*
**Nezveřejněno
*Adresa URL webových stránek http://
*